Jak urządzić loft?

wt/Maj/2017

Początkowo loftami określano mieszkania urządzane w dawnych fabrykach albo magazynach. Owo rozwiązanie szybko zyskało uznanie, ponieważ mieszkania te były niezwykle przestronne i funkcjonalne. Na fali ich popularności zaczęto budować obiekty, które jedynie przypominały budynki przemysłowe, nigdy zaś nimi w rzeczywistości nie były. Z czasem wykształcił się w architekturze wnętrz tzw. styl loftowy, w którym możemy zaaranżować właściwie każdy lokal, niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, kamienicy albo domku jednorodzinnym. Lofty na samym początku zamieszkiwali przedstawiciele wolnych zawodów – artyści czy dziennikarze. Potem jednak charakterystyczna estetyka tego rodzaju apartamentów podbiła serca większej części społeczeństwa. Wynika to nie tylko z faktu, że stanowi ona pewien wyraz wolności, ale również dlatego, że w loftach po prostu wygodnie się mieszka.

W niniejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym. Już na wstępie warto zaznaczyć, że w aranżacjach inspirowanych halami poprzemysłowymi dekoracjami mogą być nawet urządzenia o odpowiednim designie – od sprzętu elektronicznego, przez oświetlenie, po kaloryfery.
 

Przestrzeń i minimalizm

Jak już zostało wspomniane, przestronność to jedna z głównych cech charakterystycznych loftu. Jeżeli więc nie dysponujemy dużą ilością przestrzeni w naszym mieszkaniu, to być może warto wyburzyć jedną z ścian i np. połączyć kuchnię z salonem. Co ważne, estetyka loftowa nieodłącznie związana jest z minimalizmem. Musimy więc pamiętać o tym, że pomieszczenia nie mogą być przeładowane (zresztą oszczędność wystroju sprawia, że wnętrza wydają się większe). Warto też spróbować optycznie poszerzyć i wydłużyć przestrzeń. Właściciele małych mieszkań powinni np. zdecydować się na jeden kolor podłóg.

W loftach ściany mogą być białe albo pokryte np. cegłą. Jeśli chodzi o podłogi, zaleca się wykonać wylewkę z betonu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się po prostu na parkiet. Do materiałów, które najlepiej sprawdzają się w stylu loftowym, należą szkło, metal (zwłaszcza chrom), kamień.
 

Estetyka loftu

W mieszkaniach, których wystrój wzorowany jest na wnętrzach starych fabryk, nie ukrywajmy takich elementów, jak łączenia różnych powierzchni, np. cegły i tynku albo drewna i betonu. Jako ozdoby mogą nam posłużyć zabezpieczone w peszlach kable. W loftach wspaniale wyglądają proste, metalowe lampy, przypominające te, które można było zobaczyć w dawnych manufakturach.

Do urządzeń, które szczególnie zaleca się wyeksponować, należą grzejniki. Modele, które doskonale odnajdą się w lofcie, znajdziemy w ofercie firmy Enix. Warto zwrócić uwagę np. na proste, ale niezwykle stylowe kaloryfery SANTOS ST oraz SORENTO SR. Spośród chromowanych urządzeń polecamy modele UNO UXCH czy RAMA RMXCH.

Wróć
Do góry
Shares