Montaż grzejników nie należy do najtrudniejszych prac instalacyjnych. Jeśli instalacja grzewcza jest dobrze zaprojektowana, wówczas nie powinny wyniknąć żadne większe trudności. Mimo wszystko jeżeli nie macie Państwo większej styczności z instalacjami CO i jedyne doświadczenie, jakie posiadacie, polega na umiejętności uruchomienia kotła, wówczas zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnych instalatorów. Państwa grzejniki zostaną prawidłowo zamontowane, a Wy cieszyć się będziecie bezawaryjną pracą całego układu.
Obecnie stosuje się trzy podstawowe układy podłączeń grzejnika – dolne, boczne oraz krzyżowe. Wybór podłączenia zdeterminowany jest głównie przez właściwości instalacji grzewczej, ponieważ niektóre rozwiązania, np. podłączenie dolne, mogą sprawiać problemy w starszych instalacjach typu grawitacyjnego. Oczywiście warto również pamiętać o kwestiach estetycznych – im mniej rur na widoku, tym finalny efekt bardziej cieszy oko.
W praktyce każde przyłączenie grzejnika powinno zawierać zawór grzejnikowy na zasilaniu, zawór odcinający na powrocie oraz odpowietrznik, umieszczony najczęściej u góry, naprzeciwko zaworu regulacyjnego. Kaloryfery z przyłączeniem dolnym przypodłogowym posiadają zawory regulacyjne zintegrowane. Zawór odcinający przyjmuje tradycyjną postać, bez względu na układ podłączeń, przy czym w układzie dolnym jest zazwyczaj stosowany nie tylko na powrocie, ale także na zasilaniu.
Podczas montażu najpierw mocuje się uchwyty, na których zawiesza się grzejnik. Dalej następuje wstępne podłączenie rur zasilających i ewentualna korekta w przyłączeniu za pomocą śrubunków czy złączek. Jeżeli wszystko jest w porządku, wówczas bada się szczelność połączeń, po czym zdejmuje się grzejnik i zasklepia bruzdy, w których znajdują się rury. Następnie grzejnik z powrotem umieszcza się na uchwytach, tym razem na stałe.
Po montażu należy oczywiście dokonać stosownej regulacji nastawy w zaworze termostatycznym, w przeciwnym wypadku grzejniki położone w najdalszej odległości od kotła mogą mieć duże trudności z uzyskaniem odpowiedniej temperatury. Odpowiednio wyregulowany grzejnik z dobrze dobranym zaworem termostatycznym powinien samodzielnie utrzymywać temperaturę bez względu na warunki zewnętrzne.