Wybór grzejnika do łazienki powinien być przemyślany, a sam model odpowiednio dostosowany do wielkości pomieszczenia, zapotrzebowania na energię cieplną oraz preferencji estetycznych domowników. Kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę, jest kilka, a w tym artykule przybliżymy najważniejsze z nich. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaki grzejnik do łazienki wybierzemy, przede wszystkim musi być on odpowiednio dostosowany do instalacji grzewczej, jaką posiadamy w domu lub mieszkaniu.
Grzejnik do łazienki – gdzie go umieścić?
Miejsce, w którym zainstalujemy grzejnik jest bardzo ważne, ponieważ po pierwsze – grzejnik nie jest meblem, który można przenosić z miejsca na miejsce. Po drugie, aby ciepło płynące z urządzenia rozchodziło się równomiernie po całej łazience, a grzejnik pracował wydajnie, należy umieścić go przy oknie lub obok drzwi – dzięki temu uzyskamy najlepszą cyrkulację. Nie powinno się również instalować grzejnika bezpośrednio przy kratce wentylacyjnej, ponieważ wówczas dochodzi do zasysania powietrza i ochłodzenia łazienki.
Moc cieplna grzejników łazienkowych
Przed zakupem grzejnika do łazienki warto zapoznać się z jego kartą techniczną, w celu poznania dokładnych parametrów i by porównać je z zapotrzebowaniem na ciepło naszej łazienki. Może się okazać, że grzejnik jest za słaby, aby dobrze ogrzać całą przestrzeń. Warto również zasięgnąć rady specjalisty w tej dziedzinie lub samego instalatora naszego grzejnika. Decydującym czynnikiem wyboru grzejnika, powinna być oczywiście dostępna powierzchnia, gdyż od niej zależy rozmiar urządzenia – nie należy instalować grzejnika „na centymetry” ani dopuścić do jego zakrycia, gdyż może utrudnić to jego obsługę i znacząco zmniejszyć wydajność.
Grzejnik łazienkowy – forma wykonania
Ilu producentów grzejników, tyle pomysłów na coraz to nowszy i bardziej awangardowy kształt i formę grzejników do łazienki. Pomimo wprowadzania modnych materiałów jak np. szkło i kamień, na rynku urządzeń grzewczych wciąż najlepiej sprzedają się klasyczne grzejniki wykonane z aluminium, które cechuje niski koszt i mała waga, dzięki czemu mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu. Kolejnym popularnym materiałem jest stal, która szybciej się nagrzewa, dlatego grzejniki stalowe są tak chętnie wybierane przez wielu użytkowników. Są one cięższe od aluminiowych, dlatego nie poleca się ich montażu na ścianach wykonanych z płyt kartonowo gipsowych oraz ścianach nośnych.
Grzejnik do łazienki i jego podatność na korozję oraz uszkodzenia
Co do zasady – grzejniki, nawet jeśli są dedykowane do łazienki, instalujemy daleko od źródła wody (umywalki, wanny, kabiny prysznicowej), ponieważ poza sezonem grzewczym, urządzenie jest zimne i nieprzerwanie pozostaje wilgotne np. od pary po kąpieli, co może mieć wpływ na pojawienie się korozji, pomimo odpowiednich zabezpieczeń. Ponadto, grzejnik zamontowany w wyżej wymienionych miejscach, zachęca do korzystania z niego jako uchwytu do przytrzymania się, a mocowania do ściany nie są przystosowane do tak dużego obciążenia, jakim jest waga ludzkiego ciała, dlatego właśnie montaż grzejników łazienkowych blisko źródła wody jest niezgodny z przepisami budowlanymi.
Kontakt grzejników ze środkami chemicznymi np. do czyszczenia łazienek, również może mieć negatywny wpływ na wygląd i jakość powierzchni urządzenia. Niektóre detergenty są tak silne, że powodują odbarwienia, zarysowania oraz znaczne uszkodzenie.
Pomimo wyżej wymienionych uwag, grzejnik do łazienki jest widocznym elementem całości pomieszczenia, dlatego zrozumiałe jest, że czasem wybieramy model głównie w oparciu o nasze preferencje estetyczne. Warto jednak pochylić się nad wspomnianymi kwestiami, by zawczasu uchronić się przed koniecznością wymiany zakupionego produktu. W dzisiejszych czasach grzejniki łazienkowe są dostępne w tak szerokiej gamie modeli, form, kształtów i kolorów, że z łatwością znajdziemy model pasujący nie tylko wystroju naszej łazienki, ale przede wszystkim odpowiednio do niej dostosowany.