Ze wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu to łazienka powinna być tym najcieplejszym. Wynika to z zapisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). W tabeli znajdującej się w § 134.2 ww. rozporządzenia możemy przeczytać, że instalacja grzewcza w łazience powinna posiadać szczytową moc cieplną pozwalającą na ogrzanie niniejszego pomieszczenia do 24°C.
Trudno jednoznacznie określić konieczną ilość mocy grzewczej przypadającej na metr kwadratowy łazienki. Wpływ na ten czynnik mają m.in. usytuowanie łazienki w budynku, ewentualna obecność okien oraz zewnętrznej termoizolacji, wysokość pomieszczenia czy obecność piecyka gazowego, a co za tym idzie, mocnej wentylacji. Niemniej jednak można przyjąć, że zapotrzebowanie kształtuje się w granicach od 100 do 130 W/m2, chociaż są to dane czysto szacunkowe.
Oczywiście moc grzewcza nie jest jedynym kryterium doboru grzejnika łazienkowego. Ważne są również jego wygląd, funkcjonalność oraz materiał wraz z wykończeniem. Kwestia funkcjonalności jest oczywista – grzejnik łazienkowy, ze względu na swój kształt lub dodatkowe wyposażenie, jakie można do niego zakupić, powinien również co jakiś czas pełnić funkcję suszarki do ręczników czy bielizny. Dodatkowym jego atutem powinna być możliwość bezproblemowego montażu grzałki elektrycznej, dzięki czemu z grzejnika można korzystać zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim, podczas zimniejszych dni.
Wygląd grzejnika jest nierozerwalnie związany z materiałem, z którego jest wykonany. Zazwyczaj jest to wysokiej jakości stal nierdzewna pokryta odpowiednim lakierem, chociaż na rynku dostępne są również stalowe grzejniki chromowane lub zbudowane z aluminium czy żeliwa. Faktem jest jednak, że grzejnik łazienkowy powinien nie tylko skutecznie ogrzewać, ale również odpowiednio wyglądać, ponieważ bardzo często stanowi on jeden z najważniejszych elementów wystroju łazienki. Ze względu na swoje umiejscowienie (najczęściej jest to środek jednej ze ścian) grzejnik natychmiast przyciąga uwagę osoby, która wchodzi do łazienki. Dlatego ważne jest, żeby stanowił ciekawe stylistyczne dopełnienie pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia, takich jak armatura, urządzenia sanitarne czy lustra.