Przed zakupem grzejnika do łazienki musimy uwzględnić kilka ważnych kwestii, jak np. bliskość źródła wody, narażenie na wystąpienie korozji czy ograniczony metraż. Nie można w pełni korzystać z mocy grzewczej grzejnika, jeśli źle go podłączymy lub zainstalujemy w nieodpowiednim miejscu. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo domowników, grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany w takim miejscu, aby umożliwić do niego szybki i łatwy dostęp w razie wystąpienia awarii.
Jeśli wybraliśmy model, który nam się podoba i pasuje do aranżacji wnętrza, pamiętajmy o odpowiednim dobraniu parametrów grzewczych. Warto zasięgnąć rady specjalisty, jeśli mamy problem z obliczeniem zapotrzebowania na ciepło naszej łazienki. Zapoznanie się z kartą techniczną grzejnika, pozwoli wybrać model o odpowiednich parametrach. Decydującym czynnikiem wyboru grzejnika łazienkowego jest oczywiście metraż łazienki.
W łazience najlepiej sprawdzą się grzejniki drabinkowe, ponieważ są one bardzo funkcjonalne. Poziomy układ szczebli pozwala na powieszenie oraz suszenie mokrych ręczników po kąpieli, a także elementów naszej garderoby. Niekiedy możemy spotkać dedykowane do grzejników łazienkowych akcesoria np. wieszaki i relingi, a nawet półki do suszenia. Jeśli takie rozwiązanie Wam się podoba, zachęcamy do zapoznania się z modelem REVO z naszej oferty grzejników dekoracyjnych. Ten wyjątkowy grzejnik łazienkowy został wyposażony właśnie w dodatkową półkę, na której możemy wysuszyć wiele rzeczy, w tym buty i zabawki.
Odpowiednie miejsce na grzejniki łazienkowe
Najlepsze efekty uzyskamy, montując grzejnik w miejscu, w którym występują największe straty ciepła. Aby ciepło rozchodziło się równomiernie po całej łazience, a grzejnik pracował wydajnie, należy umieścić go przy oknie lub obok drzwi – dzięki temu uzyskamy najlepszą cyrkulację. Pamiętajmy, aby grzejnika łazienkowego nie instalować bezpośrednio przy kratce wentylacyjnej, to właśnie w tym miejscu dochodzi do zasysania powietrza i ochłodzenia łazienki. Kolejna ważna kwestia to odległość od sufitu i podłogi. Technicznie rzecz biorąc, powinno się zachować minimum 10 – 15 centymetrów, aby ciepło miało szansę rozchodzić się równomiernie po całej kubaturze łazienki. Oprócz tego musimy pamiętać o odległości od źródła wody: bezpiecznym odstępem od umywalki, wanny i kabiny prysznicowej jest minimum 50 – 60 cm. Nie unikniemy również sprzątania łazienki, a kontakt grzejników ze środkami chemicznymi do czyszczenia łazienek może mieć niekorzystny wpływ na wygląd i jakość powierzchni lakierniczej grzejnika. Niektóre detergenty nie są bezpieczne dla powłoki lakieru i powodują odbarwienia, zarysowania oraz znaczne uszkodzenie. Jeśli grzejnik zostanie zamontowany nad wanną, dodatkowo będzie nas kusił, aby złapać się za niego i pomóc sobie wstać z kąpieli – uchwyty mocujące grzejnika nie są dostosowane do takich obciążeń i z biegiem czasu mogą tego nie wytrzymać.
Instalując grzejnik w swojej łazience, musimy pamiętać o podstawowych zasadach montażu, aby uniknąć niepotrzebnych awarii, które są źródłem stresu i dodatkowych obciążeń finansowych. Montaż grzejnika łazienkowego z uwzględnieniem powyższych wytycznych zagwarantuje nam sprawność jego działania, efektywność grzania i uniknięcie wystąpienia korozji.