Biorąc pod uwagę temperaturę czynnika ogrzewanie dzielimy na wysokotemperaturowe oraz niskotemperaturowe. Pierwsze z nich obejmuje instalacje, które zasila woda o temperaturze nominalnej wyższej niż 55 stopni Celsjusza. Ogrzewanie niskotemperaturowe charakteryzuje się natomiast tym, że temperatura wody utrzymuje się na poziomie niższym niż wspomniana wartość. To drugie rozwiązanie stosowane jest po to, aby obniżyć opłaty związane z eksploatacją instalacji, które opierają się na pompach ciepła albo kotłach kondensacyjnych, efektywniejszych w sytuacji, gdy temperatura czynnika grzewczego nie jest zbyt wysoka.
Charakterystyka ogrzewania wysokotemperaturowego
Kotły olejowe i gazowe, które mogą cechować się mniejszą wydajnością i nieskomplikowaną budową, a także kotły z paliwem stałym, zasilane są wodą o temperaturze wynoszącej przeważnie 90 stopni Celsjusza. Powietrze w pomieszczeniu, w którym znajdują się podłączone do nich grzejniki (przeważnie mieszczące dużą ilość wody kaloryfery żeliwne), szybko się nagrzewa i przez długi czas pozostaje ciepłe.
Warto zaznaczyć, że w przypadku kotłów olejowych i gazowych zakres temperatury może być dość szeroki. Podłącza się je do instalacji o parametrach pracy 70/50 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody w kotłach wykorzystujących paliwa stałe musi znajdować się na poziomie wyższym niż 70 stopni Celsjusza. Kotły tego typu współpracują przede wszystkim z instalacjami o wyższych parametrach – 90/70 stopni Celsjusza.
Wady i zalety ogrzewania niskotemperaturowego
Aby ogrzewanie niskotemperaturowe funkcjonowało prawidłowo, powinny zostać spełnione pewne warunki. Grzejniki działające w ramach tego typu systemu muszą mieć odpowiednio dużą powierzchnię, by dobrze ogrzewać pomieszczenia. Oznacza to, iż w budynku, w którym je zainstalujemy, potrzebujemy przeznaczyć na nie większą ilość przestrzeni niż na kaloryfery podłączone do kotłów olejowych i gazowych czy kotłów na paliwa stałe.
Na systemie niskotemperaturowym bazuje też ogrzewanie podłogowe. Nie w każdym budynku jednak znajdzie ono zastosowanie – sprawdzi się tylko w tych domach, w których powierzchnia podłogi jest wystarczająco duża.
Grzejniki z oferty sklepu Enix
Duże znaczenie ma wybór zarówno rodzaju ogrzewania, jak i samych kaloryferów. Jeśli chodzi o te ostatnie, obecnie z łatwością znajdziemy wiele produktów nie tylko solidnych, ale też interesujących pod względem designu. Znakomicie prezentują się zwłaszcza grzejniki dekoracyjne z kolekcji firmy Enix. Polecamy Państwu chociażby kaloryfery MADERA MD oraz MADERA PLUS MDP o lekko zaokrąglonych zakończeniach. Warto też zwrócić uwagę na modele SORENTO SR oraz SORENTO PLUS (SRP), które z kolei cechują się niezwykle geometryczną konstrukcją.