Czy wielkość grzejnika ma znaczenie?

Czy wielkość grzejnika ma znaczenie?
Rate this post

Teoretycznie wielkość grzejnika ma znaczenie, ponieważ im większa powierzchnia grzewcza, tym więcej ciepła trafia do pomieszczenia. Jest to jednak bardzo daleko idące uproszczenie, w przypadku którego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim nie należy przywiązywać nadmiernej uwagi do wielkości grzejnika, ale raczej skupić się na jego mocy. Poza tym zbyt duże grzejniki w niektórych przypadkach mogą powodować przegrzewanie pomieszczeń – np. w sytuacji, gdy zawór termostatowy jest całkowicie odkręcony. A to na pewno poskutkuje wyższymi kosztami ogrzewania. Oczywiście regulacji można dokonywać również za pomocą skorygowania pracy kotła, jednakże z oczywistych przyczyn (mieszkanie w bloku) nie zawsze jest to możliwe. Z tego względu o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup grzejnika o parametrach grzewczych odpowiadających naszej instalacji, a nie sugerowanie się jego wielkością.

Ponadto warto pamiętać, że zakup zbyt dużego kaloryfera raczej nie będzie miał żadnych negatywnych skutków, ale już zakup zbyt małego lub za słabego z pewnością spowoduje niedogrzanie pomieszczenia. W praktyce wygląda to tak, że producenci najczęściej sugerują dobranie wielkości grzejnika do temperatury czynnika grzewczego. Przy wyższych temperaturach dobiera się raczej kaloryfery o mniejszej powierzchni, podczas gdy w instalacjach zasilanych np. pompami ciepła, czyli o niewysokiej temperaturze wody (np. 55/45/20°C) sugerowane są grzejniki o większej powierzchni.

czy_wielkosc_grzejnika_ma_znaczenie
Grzejniki dekoracyjne / łazenkowe / ozdobne