Pamiętasz z dzieciństwa zabawę ciepło-zimno, dzięki której odnajdywało się pochowane przedmioty? Gdy zbliżaliśmy się do celu poszukiwań, pozostali uczestnicy zabawy podpowiadali nam, że jest „ciepło, cieplej” czy wreszcie „gorąco”. W przypadku projektów niektórych grzejników dekoracyjnych, kierowanie się emitowanym przez nie ciepłem może się okazać jedynym sposobem na ich zauważenie! Będą bowiem tak dobrze wkomponowane w wystrój wnętrza, że na pierwszy rzut oka nie będzie ich widać…
Chociaż z założenia grzejnik ozdobny powinien zwracać naszą uwagę, funkcję dekoracyjną takich produktów można rozumieć bardziej przewrotnie. Zamiast traktować grzejnik jako główną ozdobę pomieszczenia, będziemy się starali dostosować jego design do wybranego wystroju, pod względem kolorystycznym lub według wybranej stylizacji. Grzejniki są nieodłącznym elementem wyposażenia współczesnych łazienek, a bogata oferta modeli potrafi zaskoczyć oryginalnością projektów. Grzejniki łazienkowe dekoracyjne mogą być jak kameleony – z łatwością dostosują się do Twojego gustu!
Grzejnik jak kameleon
Zwierzęta stosują kamuflaż, aby się ukryć przed drapieżnikami. Dlaczego jednak mielibyśmy chcieć ukrywać fakt posiadania grzejnika łazienkowego? W końcu to już standardowe wyposażenie łazienki: białe, charakterystyczne drabinki znajdziemy praktycznie w każdym pomieszczeniu sanitarnym. Chyba właśnie na tym polega ich „problem”: potrafią zająć znaczną część powierzchni, skupiając na sobie uwagę, którą wolelibyśmy przenieść raczej na starannie dobrane płytki łazienkowe lub finezyjnie zaprojektowaną przestrzeń wokół szafki umywalkowej.
Dobrym pomysłem na ukrycie grzejnika jest wybór modelu, który jest… nie tylko grzejnikiem. Na rynku dostępne są dekoracyjne grzejniki łazienkowe, które są np. połączeniem wieszaka i grzejnika, lub lustra i grzejnika. Możemy także podpatrzyć rozwiązania od kameleona: zamiast kupować tradycyjny, biały grzejnik łazienkowy, poszukajmy raczej danego modelu w innych wariantach kolorystycznych.
Jaki styl, taki grzejnik
Ze względu na wilgotność panującą we wnętrzu, nie możemy zrezygnować z grzejnika; wybierzmy zatem taki, który zamiast przypominać siebie, będzie bardziej przypominał otoczenie. Zastanów się, jaki styl ma dominować w Twojej łazience. Jeśli ma to być nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, warto rozejrzeć się za grzejnikiem drabinkowym, ale o mniej standardowej formie: geometrycznej, przypominającej zygzaki lub kwadraty. Z kolei w łazienkach w stylu retro świetnie będą wyglądały grzejniki wykonane z miedzi lub mosiądzu (lub pomalowane na podobne odcienie), podczas gdy w pomieszczeniach inspirowanych loftami dobrze będą się prezentowały grzejniki imitujące stal.
Wydaje się, że stosunkowo szerokie pole dla kreatywnych, indywidualnych projektów oferują producenci grzejników pokojowych o płaskich, dekoracyjnych ekranach. Nie tylko nie kojarzą się z grzejnikami (przez gładkie, pionowe profile), ale i możemy je dowolnie ozdobić – grafiką zaproponowaną przez producenta albo projektując i przesyłając swoje zdjęcie. Salon lub sypialnię możemy ozdobić abstrakcyjnymi kompozycjami, zdjęciami najbliższych lub bajecznymi, egzotycznymi krajobrazami– np. z kameleonem na pierwszym planie!
Wpis gościnny autorstwa Agnieszki Możejko z bloga łazienkowego Ł+.