Wybór grzejników jest ogromny. Różnią się między sobą konstrukcją, przeznaczeniem, kształtem czy kolorem. Najważniejszym zadaniem przy wyborze grzejnika jest jednak określenie mocy grzewczej. Wskazuje ona zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu. Jak określa się moc grzewczą?
Wszystko, co musisz wiedzieć
Konieczne jest określenie wymaganej temperatury oraz zapotrzebowania na ciepło. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę: wielkość pomieszczenia, jego umiejscowienie w budynku oraz przeznaczenie, a także wszystkie straty ciepła mogące wystąpić w danym pomieszczeniu. Grzejniki mogą mieć różne funkcje – mogą dogrzewać, ogrzewać, albo służyć głównie do suszenia. Do wyliczenia właściwej mocy grzejnika, który będzie głównym źródłem ciepła, należy dodać do wyliczonej potencjalnej mocy 10-15%.
Jak wyliczyć moc?
Moc grzewczą wyraża się w Watach. Powinna być równa lub wyższa zapotrzebowaniu na ciepło w konkretnym pomieszczeniu. Jak z kolei obliczyć zapotrzebowanie na ciepło? Określa się je na podstawie kilku parametrów. Należą do nich: powierzchnia domu oraz straty ciepła generowane przez okna, drzwi, położenie etc. Równie często moc grzewczą oblicza się metodą szacunkową na podstawie powierzchni. Wielkości te są następnie mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1 m2 lub 1m3.