- Czy grzejniki dekoracyjne pasują wyłącznie do nowego budownictwa i domów pasywnych?
Grzejniki dekoracyjne to wyjątkowe modele, które można dopasować do istniejącej instalacji, chcąc wymienić stary grzejnik na nowy. Sprawdzą się zarówno w nowym budownictwie, jak i w tych domach i mieszkaniach, które wymagają odświeżenia lub zmiany wizerunku. Ich konstrukcja, a zarazem zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że takie grzejniki są bardziej wydajne. Ważne, aby przed zakupem grzejnika dekoracyjnego, sprawdzić m.in. rozstaw przyłączy i inne ważne kwestie techniczne, aby uniknąć przykrych niespodzianek i późniejszych problemów podczas instalacji.
- Co wziąć pod uwagę wymieniając stare grzejniki na nowe modele dekoracyjne?
Po pierwsze przyłącza. Istnieje prawdopodobieństwo, że w starych instalacjach natrafimy na inny rozstaw przyłączy niż w grzejnikach, których zakup planujemy. Kolejną ważną kwestią jest moc grzewcza. Jeśli zostanie źle dobrana, zostaniemy narażeni na przegrzanie pomieszczenia lub nie uda się go odpowiednio ogrzać, a to wszystko łączy się z kosztami finansowymi. Równie ważną sprawą jest maksymalne ciśnienie oraz maksymalna temperatura czynnika grzewczego.
- Co daje montaż grzałki elektrycznej?
Głównym zadaniem grzałki elektrycznej jest podgrzanie ciepłej wody za pomocą energii elektrycznej. Grzałki są funkcjonalnym i popularnym rozwiązaniem, z którego z powodzeniem możemy korzystać nawet poza sezonem grzewczym. Wykorzystywane są jako wspomaganie CO, kiedy chcemy uzyskać odpowiednią temperaturę. Grzałka elektryczna pozwala na ustawienie konkretnej temperatury, a nawet czas grzania.
- Na co zwrócić uwagę wybierając grzałkę do grzejnika dekoracyjnego?
Wybierając konkretną grzałkę, warto zwrócić uwagę na jej budowę oraz tworzywo, z jakiego została wykonana. Dla przykładu nasza grzałki GV oraz grzałka GH zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć zagłębienia, w których mógłby gromadzić się brud i woda. Zastosowanie szczelnej obudowy IP54 gwarantuje ich bezpieczną eksploatację nawet w warunkach dużej wilgotności. Grzałka do grzejnika łazienkowego najczęściej wyróżnia się mocą od 150 do 900W. Pamiętajmy, że moc grzałki nie może być wyższa niż moc grzejnika. Popularnym rozwiązaniem są grzałki z termostatem umożliwiające ustawienie konkretnej temperatury, którą z łatwością można zmienić pod kątem indywidualnych preferencji domowników.
- W jakim miejscu zainstalować grzejnik dekoracyjny?
Co do zasady grzejniki montujemy w miejscu, w którym występuje największa utrata ciepła. Najczęściej umieszczane są pod oknem lub przy drzwiach. Instalacja grzejnika pod oknem powoduje, że ciepłe powietrze unosi się do góry, miesza z zimnym powietrzem i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu. Z kolei, jeśli chodzi o montaż grzejnika w łazience, w której nie ma okna, najprawdopodobniej do największej utraty ciepła będzie dochodzić tuż przy drzwiach. Warto również rozważyć montaż nowoczesnych grzejników pionowych, które pięknie dopełnią aranżację wnętrza. Szczególnie polecane do wysokich pomieszczeń.
- Jak dbać o grzejniki dekoracyjne?
Grzejniki dekoracyjne oprócz tego, że są funkcjonalne (np. drabinkowe modele łazienkowe) to także proste w utrzymaniu czystości. Wystarczy, że namoczoną w wodzie z delikatnym detergentem ściereczką z mikrofibry przetrzemy grzejnik. Jeśli pozostała na nim mokra powłoka, możemy osuszyć ją np. bawełnianą szmatką. Ważne, aby nie stosować silnych detergentów, które mogą odbarwić, porysować lub uszkodzić warstwę lakierniczą grzejnika.