Grzejniki konwektorowe to najczęściej przenośne grzejniki elektryczne, które można ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Jednocześnie istnieją także modele, które można zamocować na stałe na ścianach, jako elementy instalacji c.o. W takim wypadku grzejnik musi być stale odsłonięty, by ogrzewane powietrze mogło się swobodnie unosić, oraz zamocowany w pewnej odległości od ściany i podłogi, by nie dochodziło do przegrzania.
W jaki sposób działa grzejnik konwektorowy?
Grzejnik konwektorowy zasysa powietrze od dołu, następnie ogrzewa je, po czym ogrzane już powietrze unosi się ku górze. Nie osiąga bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu nie dochodzi do spalania kurzu, a spora powierzchnia wymiany ciepła sprawia, iż oddają ciepło w sposób równomierny i efektywny. Obudowy grzejników konwektorowych nie nagrzewają się nadmiernie (maksymalnie do 60 stopni). Moc grzania zależy oczywiście od preferencji użytkownika, który może samodzielnie ustawić temperaturę. Niektóre modele posiadają również włączniki czasowe.
Jakie są zalety grzejników konwektorowych?
Grzejniki konwektorowe mają wiele zalet. Te elektryczne są lekkie i poręczne – oznacza to, że mogą być wykorzystywane do dogrzania pomieszczeń w sytuacjach awaryjnych lub poza sezonem grzewczym, kiedy temperatura w niektórych pokojach spada do nieprzyjemnego poziomu. Są również łatwe w obsłudze, a ponadto grzeją szybko i efektywnie, dlatego sprawdzą się w każdym domu. Te montowane na stałe są dość łatwe w obsłudze, niezawodne i niedrogie.