Istnieje bardzo wiele korzyści wynikających ze stosowania grzałek grzejnikowych. Urządzenia te pozwalają przede wszystkim na ogrzewanie pomieszczeń a także suszenie mokrych ręczników, co jest szczególnie istotne w domach wielorodzinnych, kiedy kończy się sezon grzewczy. Jednak grzałki sprawdzają się również w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli na przykład chcemy podczas kąpieli podwyższyć temperaturę w łazience, nie musimy uruchamiać kotła c.o. Można zatem powiedzieć, że jedną z ważniejszych zalet grzałek do grzejników jest zapewnienie komfortu cieplnego przez cały rok. Na przykład grzałki serii GR/GV firmy ENIX, w zależności od wybranej mocy, mieszczącej się pomiędzy 300 a 900W, są w stanie utrzymywać stałą temperaturę grzejnika, natomiast grzałki GV, mogą pracować dodatkowo z pełną mocą przez 2 godziny, niezależnie od nastawionej temperatury. Dzięki temu uzyskujemy szybkie a zarazem stabilne ogrzewanie pomieszczenia. Korzystając z możliwości suszenia będziemy mieli ciepłe, suche i przyjemne w dotyku ręczniki lub bieliznę. Elektroniczne regulatory zapewniają komfortowe użytkowanie grzałek firmy ENIX. Podgrzewanie pomieszczenia czy też suszenie odzieży trwa zatem bardzo krótko. Grzałki zbudowane są z korpusu, przewodu przyłączeniowego z wtyczką a także pokrętła regulacyjnego. Ważną rolę odgrywa tu także wskaźnik optyczny, element grzejny oraz wtyczka i gniazdo złącza specjalnego. Zwróćmy uwagę, że w modelach grzałek GA i GACH można zastosować dodatkowy czujnik temperatury.
Podział dostępnych na rynku grzałek uwzględnia ich typ, moc a także zasadę działania. Konstrukcja większości grzałek bazuje na termostacie. Dzięki niemu, z chwilą osiągnięcia określonej temperatury czynnika grzewczego, zostaje odłączone zasilanie.
Wybór odpowiedniej grzałki nie powinien przysporzyć zbyt wielu problemów, jednak przy zakupie pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Na początku warto sprawdzić, czy w naszym grzejniku istnieje możliwość zamontowania grzałki. Modele GR, GRCh, GA, GACh, GV, GVCh o mocy nominalnej 300W, zainstalujmy w grzejnikach, których moc grzewcza przekracza 300 W. Wersje o mocy 600 W przeznaczone są do urządzenia o mocy przekraczającej 600 W. Podobnie dobiera się grzałki 900 W, które sprawdzą się w grzejnikach o mocy powyżej 900W.
Grzałki do grzejników firmy ENIX składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to element grzejny wkręcany do grzejnika, zaś druga, to regulator temperatury, przyłączany do elementu grzewczego. Zasilanie bazuje na napięciu sieciowym o wartości 230V. Jeżeli nasza grzałka będzie używana wyłącznie poza sezonem grzewczym (na przykład do suszenia ręczników) to wystarczy moc o wartości wynoszącej około 40% mocy grzejnika.
Czy jesteśmy w stanie samodzielnie zainstalować grzałkę? Oczywiście, że tak ale pod warunkiem zachowania niezbędnych zasad już na etapie montażu grzejnika. Ważne jest bowiem, aby przewidzieć miejsce na zamontowanie grzałki. Zwróćmy więc szczególną uwagę na punkty doprowadzenia instalacji c.o. do miejsca instalacji grzejnika. Grzałki montujemy od dołu grzejnika lub przy użyciu trójnika, który umożliwi przepływ czynnika grzewczego i zainstalowanie grzałki za pomocą jednego otworu instalacyjnego. Nie kręćmy obudową grzałki, lecz przeznaczoną do tego celu specjalną nakrętką montażową.
Grzałka jest urządzeniem elektrycznym, a co za tym idzie, wymaga zachowania pewnych dodatkowych wymogów wynikających z norm i przepisów prawa elektroenergetycznego. Niezmiernie istotne jest, aby grzejnik, w którym przewidziano grzałkę elektryczną, znajdował się minimum 60 cm od wanny, umywalki i natrysku. Pamiętajmy również o tym by nie instalować grzejnika nad wanną. Przewód przyłączeniowy, zakończony wtyczką, powinien być podłączony do gniazda z kołkiem ochronnym.
Grzałki firmy ENIX dzięki możliwości pracy z pełną mocą, mogą dogrzewać pomieszczenia w trybie przyspieszonym. Dzięki temu znacznie skróca się czas suszenia ręczników czy też bielizny.
Podczas prac montażowych pamiętajmy także, aby zawór na powrocie był otwarty. Zapewni to kompensację rozszerzalności wody pod wpływem temperatury.