Wstecz

Gdzie zainstalować grzejnik CO

Oferta rynkowa w zakresie grzejników CO jest bardzo obszerna, dlatego też z łatwością wybierzemy rozwiązanie, które będzie pasowało do naszego pomieszczenia zarówno designem jak i wymiarami. Chodzi bowiem o wysokość grzejnika, a przede wszystkim dopasowanie urządzenia do odległości między parapetem a poziomem podłogi. Pamiętajmy, że maksymalną wydajność grzejnik osiągnie w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła.

Nie od dziś wiadomo, że grzejniki instalacji grzewczej najlepiej zainstalować pod oknem, przy ścianie zewnętrznej. Miejsce to jest dobre z punktu widzenia cyrkulacji ogrzanego powietrza. Możemy oczywiście zamontować je w innym miejscu np. na ścianie bocznej, pod warunkiem, że zwiększona zostanie o kilka procent moc grzewcza urządzenia.

Grzejniki CO najczęściej instaluje się bezpośrednio na ścianie. Można również zastosować specjalne stojaki, przytwierdzone do podłogi. Nowoczesne grzejniki są nie tylko estetyczne, ale również cechują się stosunkowo niewielką głębokością zabudowy. Dlatego też po zakończeniu montażu zachowany zostaje elegancki wygląd pomieszczenia.

Pamiętajmy, aby grzejnika nie zabudowywać ani też nie zasłaniać, ponieważ właściwy przepływ powietrza może być zakłócony nawet przez zasłonę wykonaną z materiału. W przypadku grzejnika CO łazienkowego zwróćmy też uwagę aby nie był on narażony na bezpośrednie działanie strumienia wody.

Parapet zainstalowany nad urządzeniem zabezpieczy ścianę czy też okno przed zabrudzeniem powstałym w efekcie unoszenia cząstek kurzu. Ważne jest, aby grzejnik CO nie był dłuższy od parapetu.

Jak wybrać miejsce montażu grzejnika CO na poddaszu? Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej. Jeżeli ma ona, co najmniej 80 cm wysokości, można zastosować tradycyjne grzejniki. Poddasze, jak wiemy, daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Warto, więc wybrać urządzenia o wyjątkowych kształtach i kolorach. Na przykład dodatkowe walory estetyczne zyskamy instalując grzejnik na wewnętrznej ścianie. Grzejniki przedpokojowe, wyposażone w wieszaki, punktową i ażurową kratkę czy też modele o mocno zaakcentowanej geometrycznej, surowej formie to tylko podstawowe przykłady rozwiązań, które podkreślą charakter wnętrza. Z miejscem montażu powinien także współgrać kolor grzejnika.

Dużym uznaniem cieszą się rozwiązania bazujące na zastosowaniu grzejnika, jako ścianki działowej. Urządzenie jest wówczas zamontowane prostopadle do ściany. Może pełnić ono rolę suszarki oraz dzielić pomieszczenia wyznaczając w nim strefy funkcjonalne. Zwróćmy uwagę, że grzejnik będący równocześnie ścianką działową występuje także w salonach, kuchniach czy też korytarzach. Dzięki jego ażurowej konstrukcji nie tracimy światła w pomieszczeniu.