Przeważnie myśl o wymianie kaloryfera rodzi się w naszych głowach wtedy, kiedy posiadany grzejnik wydaje się już przestarzały bądź jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Czym jednak dokładnie powinniśmy się kierować? O kwestiach estetycznych możemy zdecydować sami. Jeżeli jednak interesuje nas stan techniczny kaloryfera, to na jego temat – oraz na temat ewentualnej zmiany – warto porozmawiać ze specjalistą, czyli instalatorem.
Z pewnością jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania grzejnika jest szczelność. Problem nieszczelności pojawia się najczęściej w przypadku niskiej jakości płytowych grzejników stalowych. Korozja wywołuje w nich perforację blachy lub łączeń i kaloryfer po prostu staje się nieszczelny. Często w takiej sytuacji jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana.
Warto także sprawdzić moc cieplną. Jeżeli jest niewystarczająca, to może zajść potrzeba nabycia nowego kotła c.o. Zakup np. kotła kondensacyjnego przeważnie oznacza, że trzeba również wymienić kaloryfery. Należy jednak porozmawiać na temat tych kwestii z fachowcem. Często stare grzejniki zastępujemy nowymi podczas dużego remontu domu, np. po jego ociepleniu. Wówczas, dzięki zastosowaniu dobrych materiałów termoizolacyjnych, zaczynamy potrzebować mniej ciepła dostarczanego przez grzejniki. W takiej sytuacji również sprawdzą się inne kaloryfery niż wcześniej.